DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Proč nechat zvíře ošetřit

PROČ NECHAT ZVÍŘE OŠETŘIT?

Příroda nikoho z nás nestvořila dokonale symetrického. A i když by bylo 100% dokonalého tvora, jsou tady jak vnitřní tak vnější faktory, které působí na stavbu těla a mění ho. Pokusím se zde vypsat ty nejdůležitější příčiny, jenž ovlivňují postavení kostí a kloubů, rozdílný vývoj svalů a tím i nerovnováhu těla jako celku.

Ještě, než popíšu hlavní faktory u koní a psů, bych ráda zmínila jednu věc, která je pro všechny společná. Porod. Během přirozeného porodu (nemám na mysli císařský řez) musí tělo projít a přizpůsobit se porodním cestám. Novorozenec má za tímto účelem všechny klouby a vazy „poddajnější“, všechny kosti ještě nejsou zosifikované a švy na lebce nejsou pevné. Leč už v této fázi mohou vzniknout rozdíly v postavení kloubů, které si jedinec nese po celý život. Proto je vhodné ošetřovat mláďata po porodu a později i jejich matky, jejichž pánev a křížová kost byla během porodu namáhána. Důležitost ošetření rapidně vzrůstá po asistovaném porodu.

Z výše uvedeného vyplívá jedno. Ošetření je nutné už jako prevence!!! To, že Vaše zvíře neprojevuje bolest nebo nemá akutní problém, neznamená, že je vše v naprostém pořádku.

Koně jsou mistry ve skrývání svých neduhů, jelikož pokud by je projevili, ukázali by predátorům, že pro ně budou snazší kořistí. Pro koně je tento způsob chování klíčový pro přežití, jelikož jsou býložravci, jejichž hlavní obranou je útěk.

U psů (predátorů) záleží víc na plemeni a osobním založení každého jedince, zda Vám ukáže, že s ním není něco v pořádku. Jsou psi, u kterých se po vyšetření divím, že se dokážou vůbec zvednout, a naopak jsou i „bolístky“, kteří přehnaně reagují na každou prkotinu.

 

KONĚ

Jezdec – Ač se to mnohým nebude líbit, vliv jezdce má na koně velmi podstatný vliv. Kůň se nenarodil s člověkem na zádech, a tak si na jeho působení váhy musí zvykat. A ne vždy je jezdec sám v rovnováze, což jenom umocňuje určitou adaptaci koně. Proto by každý jezdec měl myslet na svoje vlastní postojové nedostatky před tím, než začne hledat chyby v tréninku koně. Křivý (špatně vybalancovaný) jezdec nemůže očekávat, že pod ním bude chodit rovný kůň. Bez vyváženého jezdce nebude nikdy vyváženého koně. Dalším značně choulostivým problémem je úroveň jezdeckého umění.

Přirozená křivost/ pravák a levák – Každý z nás a i každé zvíře je přirozeně šikovnější na jednu stranu. To ovšem vede k tomu, že se postavení kostí a využití svalů na obou stranách může začít lišit. Správně přiježděný kůň by měl být stejně zdatný na obě ruce, často mu v tom však můžou bránit jeho fyzické dispozice a bloky.

Postroje – Správně napasované a zvolené sedlo pro koně i jezdce je základem úspěchu. Pokud není sedlo samo správně vyvážené a symetrické, nemůže správně sedět ani jezdec a rovnoměrně působit na koně. A ani kůň nebude pravidelně chodit ve špatně padnoucím sedlu. Špatně docpané sedlo, malé či úzké sedlo, to je jen malý výčet chyb, které dokážou zapříčinit od chyb v tréninku až vážná zranění koně. Vliv mají pochopitelně i udidla, kterým se kůň bude bránit, špatně padnoucí chomouty, poprsníky a další.

Jezdecké využití koně – Prakticky se každý problém může projevit u každého koně, ale všechny disciplíny mají své specifické fyzické požadavky na koně a tím i možné predispozice ke zraněním. Mezi nejvíce namáhané patří určitě polo koně. Velké nároky (a rizika zranění) mají i disciplíny westernu, military, vozatajské a skokové ježdění. Hobby koně trpí horším osvalením a nepravidelností tréninku a naopak drezurní koně vysokými nároky na jejich fyzickou zdatnost.

Zranění – Zranění je velmi podstatnou položkou v celých rehabilitacích. Vždy působí zvířeti bolest, kvůli které zaujímá různé „úlevové“ pozice. To, jak velký vliv bude mít toto nefyziologické držení těla vliv do budoucna, záleží na i délce hojení. Při delším onemocnění dochází v určitých partiích ke ztrátě svaloviny a v jiných naopak k jejich přetěžování, což má značný vliv na postavení kostí a tím pádem i na správnou funkci a pohyb kloubů. Opravdu po každém zranění by měla následovat řádná rehabilitace! Chlazení vodou, klid a postupné navrácení do tréninku nelze považovat za dostačující péči.

Zranění nemusí být vždy vážná, aby ovlivnila držení těla. Stačí uklouznutí, náraz (parkurová překážka), vyhození ve výběhu, spadnutí či roztrhnutí zachycené stájovky a je zaděláno na zatím neviditelný problém.

Zlozvyky – Házení hlavou, vyhazování, hrabaní či agresivita můžou zapříčinit, že si zvíře něco udělá. Nebo naopak můžou vypovídat o bolestivosti koně během určitých činností. Házení hlavou může značit blokádu obratlů stejně dobře jako vyhazování během tréninku. Ohánění se po majitelovi během čištění je častým projevem bolesti. Zvláštní význam mají náhlé změny v chování koně. 

 

PSI:

U psů platí vliv zranění, zlozvyků, pracovního využití a stranových predispozic úplně stejně jako u koní. Možná bych jen z již uvedeného trošku více zmínila pracovní využití psů.

Pracovní využití psa – A do určité míry i plemeno psa hrají zásadní roli.

  • Služební psi, výcvik, obrany – U těchto psů je obecně velmi namáhaná krční páteř. Krční obratle musí čelit neskutečnému zatížení během výcviku. Opakované nárazy při kousání na rukáv mohou velmi snadno zapříčinit špatné usazení obratlů. To se může projevit jako akutní bolest (pes zakňučí, pustí rukáv) nebo postupnou neochotou k práci popřípadě opakovaným špatným zákusem. Krk je dále zatěžován mnohdy nešetrným zacházením vodítka a obojku. I na ostatní části těla jsou zde vysoké nároky. Veškeré skoky, dopady, výpady zatěžují celý pohybový aparát. Jakákoliv odchylka od fyziologického stavu může zapříčinit vážné zranění, které bude muset řešit veterinární lékař.
  • Agility – Běhání, skákání, prudké brzdění či zatáčky. Ač se jedná o pohyb pro psa přirozený, jako u každého sportovce i zde dochází k většímu zatížení pohybového aparátu. U této disciplíny dochází často k problémům s koleny, zády a pro někoho možná překvapivě i s prsty nohou.
  • Lovečtí psi – Překonávání těžkého terénu, celodenní práce při honech, chov ve venkovních kotcích, vodní práce i za chladného počasí. Myslivci velmi často zapomínají, že i jejich pes je vlastně velkým sportovcem, který potřebuje zvýšenou péči.
  • Domácí mazlíčci, rodinní psi – Tito pejskové hodně často nemají dostatečně vyvinuté svalstvo, které by tvořilo určitou ochranu a oporu pro kosti a klouby. Tím, že mají menší pohyb, jsou i jejich šlachy a vazy náchylnější ke zranění. Někteří trpí i obezitou. Je proto pak daleko jednodušší, že dojde ke zranění při seskočení z gauče, chůzi po schodech nebo při náročnější vycházce. Velký vliv mají i zlozvyky majitelů a jejich dětí.

Majitel a jeho zlozvyky – Vliv majitele je u psů výraznější než u koní. Pes tráví většinu života se svojí dvounohou smečkou, a tak je jejímu vlivu vystaven prakticky celý den. Nejčastějším nešvarem je nešetrné zvedání psa. Často se setkávám se zvedáním za přední packy, nepřidržování pod zadečkem, zvedáním za obojek. Zkuste si představit, že by Vás zvedal někdo do výše tří metrů pouze za vaši ruku...

Trhání za obojek během chůze na vodítku je velmi nebezpečné pro krční páteř. Seskakování z auta, gauče, postelí či jiných vysokých míst může způsobit vážná poranění v oblasti bederní páteře až ochrnutí (zvláště u dlouhých psů). Tahání psa za ocas, které snadno způsobí jeho vykloubení či zlomení.

Bohužel zlozvyků ze strany lidí je spousta, ale nikdy není pozdě si uvědomit, co člověk dělá špatně a naučit se, jak věci dělat správně.

Týrání – Mnoho lidí si bere pejsky z útulků. Krom šrámů na duši mají skoro ve všech případech i spoustu následků fyzických. Kopání, bití, pevné uvázání na řetězu či vyhození z auta není nic neobvyklého. U těchto psů rozhodně doporučuji ošetření. Nikdy nevíme, čím si prošli a rozhodně si zaslouží naši pozornost ve všech směrech.