DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Pasování sedel

PASOVÁNÍ A VÝBĚR SEDLA

Úspěchem v ježdění je správně a vyváženě sedící jezdec a dobře přiježděný kůň. S tím snad budou souhlasit všichni, ale málokdo se už zamyslí nad tím, co zprostředkovává komunikaci mezi koněm a jezdcem. Je to právě mnohdy zcela opomíjené sedlo.

Podíváme-li se na daný problém z pohledu dynamiky pohybu, je jezdec i kůň dynamickou složkou, mezi které je vložená třetí část, která je ovšem pouze statická. Tato sama o sobě nepohyblivá část celého dynamického komplexu musí reagovat jak na pohyb jezdce, tak na pohyb koně. Jaký bude výsledek, záleží právě na kvalitě komunikace mezi těmito jednotlivými částmi.

Mé oblíbené větě: „Bez rovného jezdce, není rovného koně.“  Chybí jisté ALE v podobě sedla. Pokud dokonalému jezdci a dokonalému koni dáme křivé sedlo, může postupně pozorovat, jak se jezdec i kůň postupně přizpůsobí křivosti sedla.

Obecně je vážným problémem jakkoliv špatně padnoucí sedlo. Ve své praxi se velmi často setkávám s mozoly, otlaky, sedřenými chlupy nebo dokonce s deformitami obratlů od zle sedících sedel. A mnohdy si toho jezdec či majitel ani nevšimli, ač já vidím problém na první pohled. Mnohdy se přitom jedná o trvalý zdroj bolesti pro koně. Dalším projevem je špatný sed jezdce. Mnohdy je jezdec zcela mimo těžiště, je si vědom chyby, ale nedokáže si sednout správně. Což je způsobeno třeba špatným těžištěm sedla, nesprávně zvolenou velikostí posedlí nebo umístěním třmenových zámků.

 

Z uvedeného vyplívá, že sedlo musí sedět jak koni, tak jezdci!

 

Bohužel mám pocit, že ohledně sedel panuje mezi jezdci nejvíce nevědomosti popřípadě zcela chybných informací. Čehož hojně využívají výrobci nejrůznějších deček, kompenzačních podložek a dalších „vycpávek“ pod sedlo. Dále si většina jezdců myslí, že jim stačí jedno sedlo jak na anglického plnokrevníka, tak na hucula. Popřípadě, že když sedlo sedí otci, bude sedět i jeho desetileté dceři. A že jim sedlo bude sloužit stejně dobře po celý život koně. O pravidelné kontrole u sedláře ani nemluvě.

Nejlépe se vše vysvětluje na příkladě:

Vezměte si boty o 3 velikosti větší a zkuste v nich chodit, běhat, skákat a to vše v různém terénu. Není to ono? Tak si oblékněte tlusté ponožky a zkuste podat skvělý výkon. Dostal se Vám do boty kamínek a tlačí Vás? Buď přidejte další ponožku, nebo třeba gelovou vložku. Cítíte ho stále, i když míň. Ale zkuste si ho tam nechat několik dní, týdnů či měsíců. Zároveň máte v botě méně prostoru, možná Vás začíná někde dřít něco dalšího nebo se vám shrne jedna z ponožek. Také se Vám paří noha, která nemůže pořádně dýchat.

Nebo pokud nechcete volit variantu ponožek, zkuste nějakým způsobem přichytit botu k noze. Nevíte jak? Nevadí, určitě brzy na něco přijdete, vždyť i u koní existuje řada různých poprsáků, podocasníků a všelijakých řemínků.

A pokud nemáte větší boty, zkuste nějaké menší, stačí o jedno číslo a hned uvidíte, jak se Vám bude chtít běhat.

Dalším aspektem je i typ obuvi. V běžecké se bude skvěle běhat, ale na výšlap do hor nebude ta pravá.

 

Jak tedy vybrat sedlo popřípadě zkontrolovat používané?

Zde rozhodně nedoporučuji používání internetu, kde jsem se třeba už dozvěděla, že zlomená kostra vůbec ničemu nevadí, koně neomezuje, jen se musí občas zkontrolovat, aby neprotrhla kůži sedla... Navíc jednotliví výrobci sedel používají mnohdy různé číslování komor a posedlí, což značně ztěžuje výběr.

V oblasti sedel vždy doporučuji spolupráci s odborníkem! Který sedlo nejdříve pečlivě propalpuje, ozkouší kostru, zkontroluje symetrii, posoudí stav výplně, kůže, šití ... Také se podívá na tvar hřbetu koně a propalpuje oblast sedla. Poté dá holé sedlo na koně bez dečky a zkontroluje, jak vše sedí. Teprve dál dopne podbřišník a znovu vše posoudí, což se ještě opakuje se sedícím jezdcem. Má-li být posouzení kvalitní, provede test se speciální podložkou či dečkou, který mu odhalí případná místa zvýšeného tlaku na hřbet koně. Plus zároveň zhodnotí, jak sedlo padne jezdci během ježdění.

Vybrat vhodné sedlo není zcela jednoduché, doporučuji kontaktovat specialistu již před návštěvou obchodu, aby Vám poradil, na co si dát pozor. Popřípadě zhotovil matice pro lehčí výběr sedla. To samé platí, pokud chcete dát sedlo na úpravu k sedláři. Těžko udělá sedlo pro koně lépe padnoucí, pokud neví, jak kůň vypadá.

 

A ještě jedna věta na závěr: „ Mnoho řemení, málo umění.“ Správně padnoucí sedlo nepotřebuje spoustu speciálních deček a podložek, jelikož koni nezpůsobuje problém. Ale i tak nikdy nečekejte, že kůň bude sedlo 100% milovat, stále to je pro něj věc, se kterou se nenarodil na zádech. Asi jako my, když se večer s radostí vyprostíme z pevných kalhot, utažených pásků a podprsenek... :)